Fyzikálna terapia
Fyzikálna terapia využíva rôzne druhy vonkajšej energie na organizmus. Môže ňou byť mechanoterapia, napr. masáže, termoterapia- liečba teplom alebo chladom, hydroterapia- liečba vodou, fototerapia- liečba svetlom, napr. laseroterapia, magnetoterapia- liečba biologickými účinkami magnetického poľa či elektroterapia- liečba elektrickými prúdmi. Vďaka fyzikálnej terapii dokážeme znížiť bolesť, odstrániť svalové spazmy, trigger pointy, zlepšiť prekrvenie, uvoľniť svalstvo, a tým zároveň zlepšiť metabolizmus. Pri ochabnutom svalstve vďaka fyzikálnym podnetom dosiahneme naopak výsledok tonizačný a dráždivý.
Elektroterapia
Elektroterapia je najrozšírenejšia časť fyzikálnej terapie, ktorá využíva na liečbu, diagnostiku a prevenciu rôzne formy elektrickej energie. Elektrický prúd svojimi účinkami ovplyvňuje fyziologické a metabolické procesy v organizme ako napr. dráždivosť, zvýšené prekrvenie, vstrebávanie opuchov, látkovú premenu, imunitu tkanív.
Ultrazvuková terapia
Pri liečbe ultrazvukom využívame pozdĺžne vlnenie prestupujúce do hĺbky cez mäkké tkanivá. Tkanivo sa rozkmitá, a tým dochádza k mikromasáži a ohrevu tkaniva do hĺbky. Ultrazvuk spôsobuje lokálne prehriatie, hyperémiu (prekrvenie), permeabilitu kapilár, čo znamená zvýšenie prívodu kyslíka a živín, a následne zlepšenie metabolizmu, uvoľnenie svalového napätia, zlepšenie regeneračných schopností tkaniva a mikromasáž tkanív.
Lávové kamene
Terapia s využitím nahriatych lávových kameňov patrí medzi pozitívnu termoterapiu, čo znamená, že teplo je telu dodávané. Teplo z kameňov môže pomôcť uvoľniť svalové napätie, zlepšiť obeh krvi a zmierniť bolesť. Ďalej pomáha k relaxácii a zmierneniu stresu.
Laseroterapia
Laser využíva na liečbu polarizované svetlo. Má najmä analgetické, čiže protibolestivé, a protizápalové účinky. Laserom liečime napr. popáleniny, jazvy, zápaly Achilovej šľachy, Syndróm karpálneho tunela, neuralgie, herpesy, tendinitídy, burzitídy, chronické ekzémy a i.